Kino Luna - kde se architektura potkává s filmem

Kdo jede do Českého Krumlova obdivovat jeho historickou architekturu, asi nečeká, že by si mohl odvézt zážitek i z kvalitní moderní architektury. Hned za bývalými hradbami “starého” města se totiž na svahu u rušné křižovatky skrývá zdařilá ukázka dobové architektury 70. let minulého století - kino Luna. Kvůli pandemii muselo toto jediné krumlovské kino na dva měsíce zavřít, o to víc premiér filmů ale nyní chystá.

Kdo zavítá do Luny poprvé, toho zaujme příjemný vizuální protiklad, v jakém proti sobě stojí historické centrum s o několik staletí mladším kinem. Přestože se jedná o ukázku “reálného socialismu”, odborníci stavbu označují za jednu z nejzdařilejších prací významného architekta Bohumila Böhma, který navrhl např. proslulé českobudějovické stavby jako je “Koldům” nebo plavecký stadion.

Kino LunaDojem z budovy umocňují prvky jako je vitráž u vstupu do kina nebo kašna na veřejném prostranství před kinem. V interiéru byl pečlivě řešen každý detail včetně osvětlení, hodin nebo opony. Návštěvník znalý filmového festivalu v Karlových Varech se neubrání jisté asociaci s hotelem Thermal, který má s kinem Luna společný i rok dokončení výstavby (1976). Na začátku července se dokonce Luna na takový “malý Thermal” proměnila díky filmovému festivalu Tady Vary a doprovodným akcím před kinem.

“Snažíme se vycházet vstříc obyvatelům Krumlova a nabídnout jim pestrý program, ze kterého si vybere každý,” vysvětluje ředitelka kina Martina Šlapáková. “Kromě promítání českých a zahraničních filmů pořádáme tematické festivaly, celoročně promítá náš filmový klub a na promítání k nám chodí i školky a školy. Ty zde často pořádají své vlastní akce a přednášky.”

Tady Vary letákJediné celoroční kino v Českém Krumlově tak žije čilým životem a s návštěvností v zásadě nemá problém, a to ani přes konkurenci nedalekých multiplexů. Omezení provozu kvůli pandemii však kino zasáhlo podobně jako ostatní kulturní instituce. Ze dne na den muselo spolu s kinokavárnou zavřít a nechat si během dvou jarních měsíců utéct příjmy z obecně silných jarních premiér.

“Nyní už naštěstí fungujeme v plném provozu a bez omezení,” dodává Šlapáková, která kromě přípravy programu a vedení kina stíhá ještě péct dortíky pro zmíněnou kinokavárnu. Kavárna byla v roce 2012 rovněž citlivě zrekonstruována s důrazem na zachování jednotného stylu s kinem a návštěvníka zde ohromí zejména velkoformátová okna a příjemný výhled do zeleně.

Protože do kina se ale přece jen chodí kvůli filmům, jeho ředitelka zve zejména na program: “Premiéry filmů z jara byly odloženy na srpen a září, takže diváci se v následujících měsících mají skutečně na co těšit!”

Ubytování

DMO Český Krumlov, z. s.