Egon Schiele Art Centrum | výstavy 2023

Sezóna 2023 představí realistickou malbu Ivany Lomové a expresivní kresby a malby Janze Franze.

Egon Schiele Art Centrum | výstavy 2023, Sezóna 2023 představí realistickou malbu Ivany Lomové a expresivní kresby a malby Janze Franze.
6.4. - 31.12.2023 / úterý - neděle / 10:00 - 18:00

Egon Schiele Art Centrum
Široká 71, Český Krumlov, 38101
GPS: 48°48'39"N, 14°18'47.99"E

IVANA LOMOVÁ (NAR. 1959 V PRAZE), realistická malba
Vystudovala architekturu a od kreseb, ilustrací a komiksů přešla v 90. letech k malbě. V jejích obrazech se objevuje vážnost, nostalgie a krása každodennosti. Jde o silné emocionální setkání s okolní realitou, často zpracovávanou až po letech, kdy jako skici slouží konvolut fotografií a kdy je jako vzácné koření přimíchávána fantazie umělkyně.
Přes užití realistické malby jsou obrazy Ivany Lomové zvláštně snové a svojí láskou k městu (ale i chybějícími obyvateli města) připomínají Schieleho malby Krumlova.
Kurátoři: Hana Jirmusová Lazarowitz, Ingeborg Habereder, Ivana Lomová

JANZ FRANZ (1946 - 2017), expresivní kresba a malba
Rakouský solitér pocházející ze Štýrského Hradce/Grazu, autodidakt s láskou k rockové hudbě a alkoholu, nešetřil v žádném ohledu ani sebe ani své okolí, což jej přivedlo na invalidní vozík. Umělec, který se chtěl stát nejlepším malířem Rakouska, je v současné době mnoha rakouskými galeristy prezentován a dostává se do nejlepších státních i soukromých sbírek, včetně vídeňského Leopold Musea.
Paralela tohoto enfant terrible druhé poloviny 20. století se Schieleho životem a dílem je patrná v mnoha ze stovek ba tisíců silně expresívních kreseb a maleb, kdy častým tématem vedle démonů a rockové hudby jsou ženy a umělcův komplikovaný vztah k nim.
Výstava vznikla ve spoulupráci s rakouskými galeristy a soukromými sběrateli a představí Janzovy velkoformátové obrazy. 
Kurátoři: Ferdinand Altnoeder, Ingeborg Habereder, Hana Jirmusová Lazarowitz

Další informace

DMO Český Krumlov, z. s.