Že jsou českokrumlovské Kláštery živé a barevné dokládají jejich řemeslné dílny

Kláštery Český Krumlov jsou domovem několika řemeslných dílen, kam si můžete zajít s dětmi něco vyrobit za každého počasí, třeba právě v těchto dnech, kdy je venku chladno a pošmourno. Nakoukněte s námi pod ruce šikovným řemeslníkům ve sklářské, barvířské, brašnářské a kovářské dílně.

Otevírací doba v květnu 2021

Brašnářská dílna v Klášterech

Brašnářská dílna: denně 10:00–18:00

Kovářská dílna: středa–neděle 10:00–18:00

Sklářská dílna: soboty a neděle 10:00–18:00

Brašnářství

V brašnářské dílně na rohu Latránu a Řemeslné uličky se můžete pod ruce podívat Eduardu Hubatovi, Tereze Dominové nebo Václavu Frančemu a najdete tu různorodé kožené doplňky i autorskou tvorbu. Spolupracují přitom i s ostatními "klášterními" řemeslníky, s kovárnou například na výrobě přezek k páskům a se sklářkou na výrobě autorského šperku. 

"My řemeslníci jsme se v klášterech sžili tak, že často už dopředu myslíme i na výrobky těch druhých a jsme schopni je propojit do jednoho celistvého produktu." 

Kláštery Český Krumlov - řemeslné dílny

Kovárna

Zdejší kovárnu Héfaistos už čtvrtým rokem provozují Pavel Tröster a Tomáš Krejča. Zvonivý zvuk zve dovnitř zvídavé návštěvníky, kteří na vlastní oči sledují, jak se z rozžhaveného železa tvoří kovové předměty všeho druhu. 

"Jsme nadšenci kteří milují středověk a fantasy, chladné zbraně a zbroje. V naší kovárně si můžete zkusit něco ukovat, nebo se jen přijít podívat jak bušíme do kovu," zvou k návštěvě dílny kováři. 

Sklářská dílna

Ve sklářském Atelieru Pimpinella pracuje Lucie Lukášková s ohněm o teplotě až 1500°C. Kdo se nebojí, může si přijít vyzkoušet vlastní zručnost při výrobě korálů ze speciálního odlehčeného skla.

Kláštery Český Krumlov - řemeslné dílny

V létě si nenechte ujít tzv. Sympozium vinutých perel – setkání a show profesionálních i amatérských sklářů, tvořivé dílny i módní přehlídku skleněných autorských šperků i oděvů českokrumlovských návrhářů. 

Barvířská dílna

"Hedvábí maluju od 15ti let. Nejdřív to byly hedvábné obrazy, ale pak mi bylo líto, že se do nich nemůžu obléct. Tak jsem začala dělat šaty, říká Kristýna Blažková, která ve své barvířské dílně kromě šatů vyrábí i čepice z merino vlny, nebo dekorativní mandaly.

"Barvy jsou klíč k podvědomí a ženy v těch šatech často úplně rozkvetou. Vždycky říkám, že neprodávám oblečení, ale pocit, který si žena oblékne."

DMO Český Krumlov, z. s.